INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Paweł Grabowski h. Topór  

 
 
XVIII w. - 1780
Biogram został opublikowany w latach 1959-1960 w VIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Grabowski Paweł h. Topór (zm. 1780), działacz dysydencki, starosta czchowski. Trzeci syn Stefana, starosty wisztynieckiego, i Teodory ze Stryjeńskich. Łasce Brühla zawdzięczał starostwo czchowskie (1748), na które potem wyrobił jus communicativum dla żony Zofii z Chrząstowskich (1. v. Zielińskiej). Nie poprzestając na tym zysku tudzież na szarży gen. mjra w wojsku, podjął w latach pięćdziesiątych kampanię na rzecz równouprawnienia dysydentów i dyzunitów z katolikami, któremu stały na zawadzie ustawy z l. 1717 i 1736. Ślady tej kampanii znane są na razie tylko z archiwów zagranicznych. Co najmniej od r. 1756 (26 VIII, więc w samej chwili wybuchu wojny siedmioletniej) wszedł G. w kontakt z posłem pruskim, Maltzanem, wówczas w Dreźnie; w r. 1758 podczas sejmu w Warszawie wznowił go z rezydentem Benoîtem. 5 VI 1761 r. Paweł G. w imieniu wszystkich dysydentów Korony i Litwy sondował nastroje Berlina wobec ewentualnego wysłania tam stałego ajenta. Za rzecz najpożądańszą uważali Grabowscy wspólny front luteran, kalwinistów i prawosławnych pod wspólną opieką prusko-rosyjską, ale to było niemożliwe, póki carowa Elżbieta wojowała z Fryderykiem Wielkim. Dopiero zbliżenie prusko-rosyjskie w r. 1762 ożywiło nadzieje G-ego. W bezkrólewiu do spółki z J. W. Goltzem poprowadzili akcję na obcych dworach przeciwko obozowi katolickiemu w Polsce. W końcu października r. 1766 G. z czterdziestu innymi notablami wnieśli do sejmu petycję o równe prawa polityczne i wyznaniowe; umiarkowane ustępstwa króla odrzucono. W decydującej rozgrywce G. wysunął na czoło konfederacji słuckiej dysydentów i dyzunitów litewskich brata Jana Jerzego, sam zaś podpisał na trzecim miejscu konfederację toruńską w Koronie (20 III 1767). 28 IV z A. Bronikowskim przedstawili swe postulaty Stanisławowi Augustowi. Razem z braćmi Janem Jerzym i Tomaszem uczestniczyli w delegacji i komisji, która układała nowe prawa pod auspicjami Katarzyny II; razem też musieli rozwiązać konfederację wyznaniową po sejmie. Odtąd zaczęły się dla G-ego różne strapienia: konfederaci barscy niszczyli mu dobra, a chłopi katoliccy przeciwstawiali mu się. Znano go zresztą jako agitatora pod obcą protekcją i sprawcę nieszczęsnych ustaw r. 1768, więc jego przyszłość obywatelska była zamknięta. Niechętnie podpisał po sejmie listy dziękczynne do obcych dworów za zdobycze już wówczas mocno okrojone, a przypłacone ruiną materialną. Starostwo czchowskie przeszło w pierwszym zaborze pod rządy austriackie i wdowa Zofia Grabowska musiała je kontraktem z 19 I 1781 r. wykupywać z rąk rządu za 280 000 złr.

 

Boniecki; – Konopczyński W., Polska w dobie wojny siedmioletniej, W. 1909–11; tenże, Konfederacja barska, W. 1936–8; Kraushar A., Książę Repnin i Polska, Kr. 1897 I 261, 376, II 158; – Korespondencja Stan. Augusta z Ksawerym Branickim, Kr. 1872 s. 10, 26, 39, 75; Sbornik Russ. Ist. Obšč., LXVII, LXXXVII; Relacje S. L. Gereta, „Dzień. Liter.” 1868–70 oraz „Dzien. Pozn.” 1868; – Arch. Berlińskie: Korespondencja dyplomatyczna pruska; Arch. Hist. Moskiewskie: Korespondencja rosyjska; Arch. w Rigsarkivet (Kopenhaga): Korespondencja angielska; Record Office (Londyn): Korespondencja angielska; Arch. w Dreźnie: Korespondencja saska.

Władysław Konopczyński

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.